Giriş Yap

Güvenlik Resmini Yenile Güvenlik Resmi

Misafir Girişi

Şifremi Unuttum

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası

Okey Oyunu Nedir ve Nasıl Oynanır

OkeyMobil.Com farkı ile okey oyna seçeneklerimiz ile sitemize gelerek online okey oyunu oynayabilirsiniz. Okey oyunu, hem şans hem strateji hem de hafıza oyunu olarak nitelendirilebilir. Dağıtılan taşlar, yerden aldığınız (size atılan) veya yerden çektiğiniz taşlar hususunda şans oyunu kategorisine girer. Atılan taşları takip edebilmeniz ve rakiplerinizin attıkları taşlara göre veya per yapacağınız (per'in anlamı taş grupları demektir) taşları toplamanıza göre strateji oyunu kategorisine girer. Taş takibi yapmanız için taşları aklınızda tutma açısından ise hafıza oyunu kategorisi içerisinde değerlendirilebilir.

Okey Oyununun Amacı

Okey oyununda amacınız rakip oyunculardan daha önce elinizde bulunan 14 taş ile per oluşturup ıstakanızdaki taşları artmayacak şekilde gruplamaktır. Kazanılan her el, skor puanlarınızı, rakip oyunculara göre yükseltmektedir. Skor tablosundaki puanınız ne kadar yüksek olur ise kazanma şansınız o kadar artmaktadır.

Okey Taş Çeşitleri

Okey oyununda 106 adet dikdörtgen şeklinde taş bulunmaktadır. Sahte okey veya joker olarak bilinen taşlardan ise oyunda 2 adet bulunur. Sahte okeyler haricinde kalan 104 taşın sayıları siyah, kırmızı, mavi ve sarı renklerinden oluşur. 1'den 13'e kadar her renkten 2 adet grup ve her grupta 13 adet sayı bulunur. Okey taşları dikdörtgen şeklindedir ve ıstakaya dik şekilde konumlanırlar. Sahte okey, bu el için rastgele seçilmiş olan okeyin yerine geçecek taştır. Mesela bu elde rastgele seçilmiş okey taşı mavi 4 ise, sahte okey, mavi 4 olacak şekilde kullanılabilir.

Okey Taşları ve Oyunun Yönü

Okey Oyunu dört oyuncu ile oynanabilen bir oyundur. Bu oyuncuların her birine birer ıstaka verilir. Dağıtılan taşlar ise verilen ıstakalara yerleştirilir.

Oyunculara taşlar dağıtılmadan hemen önce, sahte okey olmayan bir taş, gerçek hayatta bir zar atılarak belirlenir ve bu taşın adına gösterge denilir. online okey sitelerinde gösterge, sistem tarafından rastgele olacak şekilde belirlenir. Rastgele belirlenen gösterge taşının 1 sayı üstündeki taş okey olarak belirlenmiş olur. Bu gösterge eğer 13 gelirse, 13 sayısının rengindeki 1 sayısı, okey olarak belirlenmiş olur.

Her elde bir oyuncuya 15 adet taş ve geriye kalan 3 oyuncuya ise 14'er adet taş verilir. Taşlar bu elde dağıtıldığı anda yerde 48 taş bulunur. Her yeni el başlangıcında, önceki elde 15 taş kime verildi ise saat yönünün tersindeki bir sonraki oyuncuya 15 taş verilir.

Oyun saat yönünün tersine doğru oynanır. Sıra hangi oyuncuya geldi ise, yerden rakibinin attığı taşı almak istiyor ise, sol tarafında bulunan oyuncunun attığı taşı alabilir. Fakat yere taş atmak istiyor ise, sağ tarafında bulunan oyuncuya taş atabilir.

Mobil okey salonlarımızda okey oyna seçeneklerimiz ile okey, tavla, batak, pişti, banko, king gibi oyunları oynayıp rakiplerinizle muhabbet edebilirsiniz.


Ana Sayfaya Dön
© OkeyMobil.Com - Okey Oyna - Mobil Okey Oyunu

Tasarım : Mehmet ZORLUOĞLU